כל הסיורים בתל-אביב - יפו

בעמוד זה מוצגים סיורים בתל-אביב וכן סיורים ביפו לפי אזורי העיר השונים.
לסיורים לפי נושאים שונים לחצו כאן.

 
סיורים ביפו
"יפו יפת ימים" (ש"י עגנון)
יפו העתיקה

 
לפי האגדה, יפו מערי הנמל העתיקות בעולם, נוסדה על ידי יפת בנו של נוח עוד לפני המבול. באגדותיה ובסיפוריה ההיסטוריים של העיר משתקפים  קורות הארץ, מהתקופה הכנענית ועד ימינו.
כיצד ניצלה אנדרומדה ממלתעות המפלצת? מה לסיפורי "עלי בבא" וליפו? מדוע ירדה מטפחת מהשמים במקום ארוחת צהריים? כיצד הפכה חומה לטיילת? מה הקשר בין תפוז לפיצוץ ארמון הממשל? היכן כמעט נהרג נפוליאון וכמעט השתנתה ההיסטוריה? מה זה חמאם ומיהם החטא ועונשו שהיו בו? מה היה "השטח הגדול"? מה לעוגן ולמבצע צבאי? ...
 
ניתן לשלב בסיור אחד מהאתרים הבאים (בתשלום): מוזיאון אילנה גור, מוזיאון לעתיקות יפו, או במרכז המבקרים של יפו העתיקה 'תמונות יפואיות'.
 


שוק המציאות
מסע אל העבר וההוה בשוק הפשפשים וסביבתו

 
בשוק הצבעוני (ובסביבתו) שעבר מהפך בשנים האחרונות והפך מוקד בילוי תוסס משובץ בגלריות וחנויות מעוצבות, נגלה מה היה הרחוב שהיה מושבת בשבת, מה לשוק ולמנזר, והיכן עשה ארתור רופין מנגל.
נראה מה עלה בגורלו של הבית הראשון מחוץ לחומות יפו, ומהו המקום בו מוכרים את פלשתינה. אם נצליח נצפה מלמעלה על הנוף באזור ונראה את אחד המבנים המשומרים היפים ביותר ביפו המשמר משהו מימי הזוהר של העיר היפה הזאת.

 


נשים עלייך יפו...
 בעקבות נשים ביפו
 
סיור בעקבות הנשים שהיה להן חלק בהיסטוריה של העיר עתיקת היומין: אנדרומדה היפה, צביה והנס שקרה לה, או הארכיאולוגית הראשונה בארץ-ישראל. נגלה כיצד חוו נשים את הירידה בנמל יפו ומה עשו נשים ספק לבושות ספק מגלות ירכיים בבתים הורודים שליד החוף...
עוד נספר על 'סרוריכה' בעלת הפונדק ש'היתה הגבר בבית' ועל פמיניסטית שיסדה גימנסיה. 

ניתן לשלב ביקור ב
מוזיאון אילנה גור (בתשלום)

 

שלושה בתים וגעגוע
בתים נוסטלגיים ביפו

 
בסיור נגלה מבפנים שלושה בתים עם סיפור היסטורי או אישי מעניין ביפו.
האחד הוא הבית והגן המרהיב הצופה אל הים של 'הזקן' - יצחק שדה, מייסד הפלמ"ח. נבקר בבית בו בילה עם אשתו השלישית את שנותיהם האחרונות.
השני הוא בית הפסיפסים בו נגלה אמן ייחודי המנציח בדיוקנאות את מנהיגי הציונות והמדינה ואת גיבורי התרבות של הארץ הזו בליווי סיפורו האישי המשעשע.
השלישי הוא בית מגורים ערבי משומר שבעליו אוסף פריטי ארץ-ישראל ובו נשמע מפי האספן הסברים מרתקים על פרטי האוסף הנוסטלגי.


הביקור בבית 'הזקן' איננו מתקיים בחורף, ומוגבל ל-22 מבקרים במידה ורוצים לבקר גם בחדר המוקדש לו בבית.
לכתבה בערוץ ה-youtube על
בית הפסיפסים

 

"חלון לים התיכון" 
בעקבות הנצרות בשכונת עג'מי

 
נסייר ברחובות שכונת עג'מי, על שם הקדוש המוסלמי, המשנה את פניה בשנים האחרונות. השכונה ורחוב יפת הפכו בסוף המאה התשע-עשרה למרכז לכנסיות ולמוסדות החינוך ובתי החולים של הזרמים השונים בנצרות, שבהם השתקפה והשתלבה ההיסטוריה של הנצרות ושל יפו. בסיור נספר את סיפורם של כנסית סנט ג'ורג', כנסיית סן אנתוני, המתחם הקופטי, בית החולים הצרפתי, הבית הסקוטי, הכנסייה המרונית והכנסייה היוונית קתולית.
(הכניסה אפשרית רק לחלק מן הכנסיות ואיננה מובטחת, אך ניתן לראותן גם מבחוץ).

 


עג'מי: חיים בסרט?!
שכונת עג'מי בעקבות הסרט שהיה מועמד לפרס האוסקר


 נגלה את צפונותיה של שכונת עג'מי הציורית  אשר נתנה את שמה לסרט , בה חיים יחד היום (וגם בעבר) יהודים, מוסלמים ונוצרים.
נספר את סיפורה של השכונה מאז הקמתה בסוף התקופה העות'מאנית, ודעיכתה במלחמת העצמאות ולאחר הקמת המדינה, עד הפיכתה מחצר אחורית של העיר ליעד נדל"ני יקר ומבוקש בשנים האחרונות.
נשוטט בסמטאות השכונה בין כנסיות, בתים ישנים וציוריים, בתים חדשים
המשקיפים אל הים הכחול, הגן החדש במדרון יפו. נבקר בכמה מהאתרים בהם צולם הסרט ונגלה את פניה המורכבים של המציאות החברתית בעג'מי, כפי שהיא משתקפת בסרט, ואולי גם נמצא בה מעט תקווה...
ניתן לשלב ביקור בגלריה של אמן מקומי שיצר בעבר בשכונה.

 

קסם בתי-העץ
המושבה האמריקאית גרמנית ביפו


בספטמבר 1866 עגנה ספינת מפרש אמריקאית מול יפו ועליה אמריקאים מ'כנסיית המשיח'. על גבעה בשולי יפו הקימו בתי עץ לפי חזונו הציוני של מנהיגם ג'ורג' אדאמס. אדאמס לא בחל בטיפה המרה, והוביל את המושבה אל כישלונה. במקומם התיישבו  גרמנים טמפלרים  והפריחו את המושבה במשך עשרות שנים.
במושבה פרחו עסקי התיירות: במלון ירושלים, יסופר על שמות השבטים והנביאים שהחליפו את מספרי חדרים, במלון דו פארק ובגן המרהיב של הברון, יסופר על קורות הברון ועל המוזיאון הארכאולוגי שלו, שמוצגיו הוחזרו לארץ מסקנדינביה.
נצפה בהפתעה היסטורית במרכז המושבה, ונבקר בכנסיית עמנואל הקסומה בה נטעם צלילי נגינה ונפגש עם אנשים מיוחדים.

 

יפו של תמול שלשום
ש"י עגנון ביפו ובנווה-צדק

 
נגלה כיצד השפיעה השתקעותו של עגנון ביפו על אורח חייו, וכיצד שילב את נופה האנושי של יפו ביצירותיו. נספר כיצד הפך ל'פרח סופרים', מי היו הסופרים שהשפיעו עליו וכיצד התייחס אליהם.  נבחן מדוע לא היה מסוגל להסתכל לאימו של נחום גוטמן בעיניים ולעומת זאת היה משחק בחיזורים עם הבחורות בעיר ונחשוף במי היו מאוהבים עגנון וברנר באותם ימים בשבתם ביפו.
 

סיורים בנווה-צדק
צדק ושלום בתל אביב
נווה צדק ונווה שלום


סיור להכרת "הסבא והסבתא" של תל אביב: נווה צדק ונווה שלום. סיפורי בתים ומייסדים בשכונות היהודיות הראשונות מחוץ לחומות יפו אשר קמו בסוף המאה התשע עשרה. נפגוש את האדון רוקח, האדון שלוש ורבי זרח ברנט וכן את צ'אצ'קס (עגנון), ברנר והעלמה בארון. נתאר את הידרדרות השכונות והתחדשותן ואת תהליך השימור שעבר על האזור.


ניתן לשלב ביקור בבית רוקח ו/או במוזיאון נחום גוטמן לאמנות (בתשלום)
לקבוצות קטנות ניתן לשלב טעימה מאמנות האר-נובו בבית משפחת מי-דן בנווה צדק (בתשלום).

 
סופרים וסיפורים
נווה צדק ונווה שלום


על סופרים, אנשי רוח ותרבות בסיור בשכונות היהודיות הראשונות מחוץ לחומות יפו: נווה צדק ונווה שלום. השכונות שהפכו מרכז לתרבות העברית המתחדשת.
כיצד הפך צ'אצ'קס לעגנון? מדוע דמה ברנר לשודד מזויין? האם בתו של רב יכולה לכתוב על עניינים של בינו לבינה? מדוע ציווה הרב קוק  על שמשו לרוץ אחרי דפים ברוח? מדוע טיפס ביאליק על שולחן בביתו של ש. בן ציון? מדוע פחד נחום גוטמן להחזיק בעט סופרים? מדוע מורים וסופר מתגוררים בבית ספר, וכיצד מחלקים בית ספר בין חובבי ציון לאליאנס?

 

על נשים, אהבים ועגבים
בעקבות נשים בנווה צדק ובנווה שלום

 
ההיסטוריה של השכונות הראשונות נווה צדק ונווה שלום  תסופר מן הזווית הנשית: מי היו האוצר של התנועה הציונית? מהן סמטאות הטריפה? מי היתה 'הגבר בבית' במשפחת ברנט? כיצד חיזרו אחרי העלמה בארון?  
מה חיפשו עלמות בחדרו של צ'אצ'קעס (עגנון) הצעיר? מה אירע כשגברת צירל הלכה לראינוע? מה הקשר בין המין הנשי לפתיחת ראינוע וחנויות בתל-אביב? ועוד.

ניתן לשלב ביקור בבית רוקח ו/או במוזיאון נחום גוטמן לאמנות (בתשלום)
לקבוצות קטנות ניתן לשלב הרצאה על נשים באמנות האר-נובו בבית משפחת מי-דן בנווה צדק (בתשלום)

 

בין חולות וכחול שמים
נחום גוטמן בנווה צדק

 
סיור ב'גן העדן של ילדות' בדרך חייו של הצייר והמיתולוג של תל-אביב אותו תיאר בעט ובמכחול, בו יתגלו יחסיו המורכבים עם אביו הסופר ש. בן-ציון,  פחדו "להחזיק בעט-כותבים", וחיפושו אחר "אבות" אחרים בקרב אנשי הרוח שחיו בנווה צדק.
כיצד למד נחום גוטמן לשחות? היכן ראה את יצירת האמנות הראשונה? מדוע ביאליק לא טיפס על השולחן? ועוד.
ניתן לשלב ביקור במוזיאון נחום גוטמן לאמנות (בתשלום).
 

סיורים בתל-אביב הקטנה
"שמים בית ואומרים 'עיר'" (י. שבתאי)
סיפורה של אחוזת בית

 
סיפורים קטנים על אנשים גדולים, בעיר שהופכת לנגד עינינו ממדינת תל-אביב ל'עיר עולם'. השען וייס שעולה לארץ עם אשתו וילדיו, ובו בערב משאיר את משפחתו בארץ החדשה-ישנה ורץ כמו שעון - לישיבה, בה יציע להקים עיר עברית על החולות. 
ויכוח על פינות רחוב: האחת עגולה והאחת ישרה...  הווי החיים בעיר העברית הראשונה כפי שמשתקף בעיניו של המיתולוג שלה - הצייר והסופר נחום גוטמן, בה כל דבר היה  ראשון... פנס, קיוסק ועוד. ראש העירייה מאיר דיזנגוף שהפך לאור חזונו את העיר הקטנה ואנשים בה מעט למרכז תרבותי וכלכלי, בה גם נולדה המדינה.


ניתן לשלב ביקור בגלריות במגדל שלום (ללא תשלום) ובבית העצמאות (בתשלום).


"היה זה בחצות הליל בחולות"(ח. חפר)
נשים ואהבה בתל-אביב הקטנה


לא רק הוויה עברית לאומית צעירה וחדשה נולדה מתוך החולות, אלא גם אהבות גדולות, אך לא רק ...
מה באמת התרחש ב"גומות האהבה" בחולות? מה צמח מנשיקה אסורה וסטירה? כיצד תואר נסיון האונס הראשון? ממה הופתעה הנערה ציונה בחדרה? מה נולד ממשולש רומנטי בין תלמידי הגימנסיה?  מי היה נשוי לשתי נשים בו זמנית? נספר גם על הגברת הראשונה של העיר ועל סוכנת הבית התימנייה, ועוד...

קישור לכתבה מצולמת ב-Ynet ט"ו באב: אהבה גדולה בתל אביב הקטנה
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4555688,00.html

 

תל-אביב - עיר גלויה
תל-אביב הקטנה


לאחר שנת המאה לעיר העברית הראשונה הגיעה העת לגלות את הסיפורים הלא מוכרים של העיר. בסיור העובר באחוזת בית וסביבותיה נחשוף מייסדים של אחוזת בית שנעלמו עקבותיהם, ומייסדים שלא נחשבים כאלה  ולכן לא נחקק שמם על אנדרטת המייסדים. נשאל מי באמת היה "האזרח הטבעי הראשון של תל-אביב"? והאם הגרלת המגרשים היא זו המופיעה בתצלום המפורסם? נגלה אתרים נוספים בגלעין ההיסטורי של תל-אביב שסיפורם נחשף ביובל המאה לצד צילומים היסטוריים חדשים שלא נראו עד עתה...


ניתן לשלב ביקור בגלריות במגדל שלום (ללא תשלום) ובבית העצמאות (בתשלום).
 

"האם כל זה יחרב? לא! אי אפשר" (מ' מאירוביץ')
עיר במלחמה: תל-אביב במלחמת העולם הראשונה


במלאת מאה שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה נסייר ביפו ובתל-אביב ונשחזר את האירועים שהתרחשו בהן בימי המלחמה הגדולה ואחריה. זו היתה המלחמה אשר הטביעה את החותמה הטראומטי על השכונה הקטנה והשלווה בגירוש בפסח תרע"ז (1917) ולאחריה החל השלטון הבריטי בארץ-ישראל.
נעקוב במרחב העירוני אחרי קורות האנשים והבתים באמצעות זכרונות בני התקופה, תצלומים, ציורים וקטעי ספרות שונים.

 

החיים היפים בתל-אביב הקטנה
מבית הקפה אל הפיק-אפ בר, מהפנסיון אל מלון הבוטיק


מי היו התיירים שבאו לתל-אביב ומי היו יושבי בתי הקפה? איפה פגשו גברברים צעירות תל-אביביות ומה הם כתבו עליהן? מה היה קפה הסרסורים בעיר ומה הם היו באמת? מה נאסר לעשות בבית האוכל הראשון בעיר? כיצד אכלה מלכת חבש אספרגוס במלון הפאר של תל-אביב? אחרי מי חיזר המלך עבדאללה ובאיזה מלון? מה למעליה ולבית קפה?
מסע של מאה שנים אל הלב הפועם של העיר בעקבות מוקדי התיירות והבליינות מאז ימי הפנס הראשון בעיר העברית הראשונה.
 

הבולבאר של תל-אביב
שדרות רוטשילד

 
סיפורו של אחד הרחובות היפים ביותר בתל-אביב המתחדש מזה מספר שנים – שדרות רוטשילד. אלתרמן כבר הילל את ההומור היהודי - השדרות על שם היהודי העשיר היו ל"מקום וועד לאנשים, שהפרוטה אינה מצויה בכיסם."
נסייר לאורך עמוד השידרה של העיר העברית הראשונה – ונספר על האירועים שהתרחשו לאורכה, על אנשים שהתהלכו בה. נתאר את הבתים משני צידיה ואת האדריכלות שלהם מבתי החלומות ועד לבתי הקוביות של העיר הלבנה.

 

בין כרם לנחלה
השכונות נחלת בנימין וכרם התימנים


שתי שכונות כה קרובות וכה רחוקות זו מזו: על שם איזה בנימין נקראה הנחלה? למה "נשברו" לוחות הברית בשנית? על פועלים ובורגנים ברחוב, בבתי קפה ובמטבח הפועלים בעקבות ספריה של ציונה רבאו. מה ל"רכבת" ולנחלת בנימין? מה לפורד האמריקאית ולבניית בתים? מי רכבה על חמור ומצאה מלוכה? על מוכתר השכונה, ועל התימני הראשון שהתחתן עם אשכנזיה והקים גם תזמורת כלי נשיפה, ועוד על עבר, הווה ועתיד של שתי השכונות.

 
 
הלב של העיר
שכונת 'לב תל-אביב'


סיור אל הפינות הקסומות והיפות בתל-אביב של שנות העשרים העליזות ברחובות נחמני, מונטיפיורי, מאז"ה ובלפור בשכונה שנקראה לב תל-אביב.
מה הקשר בין עיתונות לגרביים? היכן נמצאים הכי הרבה תאומים בעיר? מי היה המלך הראשון שביקר בתל-אביב? מהו 'הבית הנופל' ומה יש בו היום?
נקפוץ "קפיצה" קטנה לחו"ל בתל-אביב ונגלה היכן נפגשים לודז', סנט פטרסבורג, אמריקה, המזרח הרחוק, ואפילו איטליה בתל-אביב?

 
תל-אביב של מעלה
הצביון היהודי של תל-אביב


על אף הדימוי החילוני המקובל כיום של תל-אביב שמרו בה על קדושת השבת בראשיתה, אך כבר בשנות העשרים והשלושים החלו בה המאבקים הראשונים בין חילוניים לדתיים, עליהם נספר בסיור.
מה הקשר בין הגימנסיה לכובע? ומדוע הסיר בית כנסת את כובעו בפני הברון רוטשילד? מה חשב הרב קוק על הגימנסיה הרצליה?
מה הקשר בין חורבן המקדש וירושלים להקמת תל-אביב ולבניינה? מה היו אירועי 'עונג שבת' ומי יזם אותם ומדוע? כיצד עוצבו בתי הכנסת בעיר העברית ומה היו הסמלים שנקבעו בהם? ועוד.

ניתן לשלב בסיור ביקור בבית הכנסת הגדול, ו/או ביקור ב בית הכנסת 'אוהל מועד'.

 

סיורים בדרום תל-אביב
 
פלורנטיIN
דרום תל-אביב: שכונות מרכז מסחרי ופלורנטין


סיפור על טעם וריח של שתי השכונות: האחת הפכה מרכז למטעמים ואופנה, והאחרת מחדשת את פניה והפכה אפילו לסדרת טלוויזיה.
לצד האוכלוסיה הצבעונית, בעלי מלאכה, טיח מתקלף וציורי גרפיטי על בתים מתפוררים, ומקומות הבילוי הנחשבים נספר על הדמויות הידועות של השכונה. על הרב הקרבי, על מנהיג המחתרת שנרצח בה, על 'המלאך הגואל' שעל שמו נקראו שני רחובות בשכונה ועל הנער ששמע שירה בין מרפסות בקומת הקרקע אך הגיע אל הגג.
נגלה מה קורה כשקופצים על עגלות? מה למאסאפן ומכות ב"יומנו של חתול רחוב"? וכיצד החלו ההקפות השניות של שמחת תורה.

ניתן לשלב טעימות בפלורנטין ובשוק לווינסקי (בתשלום), וביקור במוזיאון הלח"י בבית יאיר, (בתשלום). 
 


עיר לבנה - עיר שחורה
מדינה אחרת בתחנה הישנה

 
אתרים וסיפורים מעניינים מסתתרים בסביבת התחנה המרכזית הישנה – החצר האחורית של תל-אביב.
נשוב אל ימי הזוהר של הבורגנים ברמת השרון (אבל בתל-אביב) בין בתי פאר ו'החומה הסינית' ונתאר את דעיכתה ואת התחדשותה העירונית. נספר כיצד חושמלה תל-אביב ועל בית הדר במקום בו היו פעם פרדסים, ונגלה היכן מתחבאת בתל-אביב תחנת רכבת ללא פסים.
נדון במציאות בת זמננו בשכונת נווה-שאנן, שבליבה תחנה מרכזית, תוך חשיפה למציאות חייהם של הוותיקים, מהגרי העבודה והקהילות האריתריאית והסודאנית.

 


סיורים במרכז תל-אביב
 
סיפורים לשעת לילה מאוחרת
מרחוב המלך ג'ורג' אל בית הקברות ברחוב טרומפלדור

על אנשים ומקומות, מי ידוע, מי פחות, בסיור לילי אפלולי משהו בתל-אביב של פעם בין מלך לארמון.
נספר על האריה המתחבא בסימטה הפלונית, וסוד שמה, על אהובות הסתרים של המשורר הלאומי, על המלכה שנבחרה ב"אסיפת פריצות" והתקבלה על ידי ראש העיר, על פרשיית רצח אפלה מימים עברו בגן מאיר, ונסיים בסודות מן העבר, בפנתיאון המפואר.
בחלקו האחרון של הסיור נדאג לפתיחה לילית במיוחד עבורכם של בית הקברות הישן של תל-אביב, ונבקר בו לאור פנסים (בתשלום).
 
"אני אנוח כבר  רק בקבר! ...." (פולנייה)
נשים בבית העלמין הישן ברחוב טרומפלדור

 
בפנתיאון העברי והציוני נגלה את סיפוריהן של נשות תל-אביב חסרות המנוחה שלא פעם נזכרות בו רק כרעייתו של....
נספר על חתונה בבית קברות, על רעייתו  של המשורר הלאומי ועל חייה הטראגיים של אהובתו, על אם שהגנה על שני בניה במאורעות, על הגברת הראשונה של תל-אביב,  על שתי האחיות שנפלו על משמרתן במאורעות ביפו, על מייסדת התאחדות נשים לשיווי זכויות שייסדה גם בית ספר, על מלכת אסתר שפרצה את תיקרת הזכוכית ועוד.


ביאליק: האיש, הבית, הרחוב
מרחוב ביאליק לבית הקברות הישן ברחוב טרומפלדור
 
90 שנה חלפו מאז שהמשורר הלאומי בנה את ארמונו המפואר ברחוב שנקרא על שמו. מאותו רגע סומן הרחוב הקטן העולה מאלנבי, כמרכז לתרבות המתחדשת בעיר העברית הראשונה: בבתי הקפה בקצותיו ישבו משוררים אמנים ואנשי רוח, (שעל יחסיהם ועל סערות חייהם נספר בסיור), ובבתיו גרו כמה ממעצבי התרבות וממכובדי הבורגנות התל-אביבית.  
מתחם ביאליק מהווה כיום מוזיאון פתוח לסגנונות האדריכלות בעיר העברית הראשונה, והוא עודנו אחד ממרכזי ההתרחשות התרבותית בעיר.

בסיור ניתן לשלב ביקור באתרים:
בית ראובן (בתשלום), בית ביאליק (בתשלום), בית העיר בבית העירייה הישן(בתשלום), מוזיאון הבאוהאוס (ללא תשלום).
 

נוסטלגיה תל-אביבית "בכיכר ליד המזרקה" (א. שחר)
דיזנגוף: הכיכר והרחוב של 'העיר הלבנה'


נצא להזדנגף ברחוב שיצר פועל מיוחד בעברית
. נספר על נערות הזוהר ואנשי הרוח, על שלושה תיאטראות ובתי קפה רבים והכל ברחוב אחד.
מי הלכה בדיזנגוף ומי הלכה בריינס? איך משיגים כסא פנוי ב'כסית'? מה היה 'קפה ברזילי'? למה לבית יש סינור? מה הקשר בין סינמה למלון? מיהו 'האפרוח' שבא לעיר הגדולה? באיזו מסעדה אפילו בעליה היה אוכל המבורגרים? 

 
ניתן לשלב הדרכה משותפת עם אריאלה שחר, כותבת שירי "בכיכר ליד המזרקה", המלווה בסיפורי נוסטלגיה.
 

"עת בדידותי נגעה בבדידותך"(ל. גולדברג)
נשים יוצרות בתל-אביב


דמותן של נשים יוצרות כפי שהן משתקפות בסיפור חייהן וסיפורי אהבותיהן, בתל אביב משנות השלושים ועד שנות השבעים. לאה גולדברג ואהבותיה, הרומן שהסעיר את היישוב - רובינא ופן, יונה וולך שעברה את העולם כמו אש. משורר, שחקנית, וציירת במשולש הרומנטי של צילה בינדר, רחל מרכוס ונתן אלתרמן, ובתם תרצה אתר. מכתביהן, שירתן ודבריהן מאירים את חייהן הפרטיים וגם את חיי הבוהמה התל-אביבית של אותן השנים.

מסלול ארוך יותר כולל גם את ביתה של רחל המשוררת.
ניתן לשלב סיור מאחורי הקלעים ב
תיאטרון הבימה (בתשלום).
 

"לולא הייתי בן-אדם, הייתי רוצה להיות רחוב" (נ. אלתרמן)
נתן אלתרמן - המשורר בעירו

סיור בעקבות גיבור התרבות הישראלי הבולט ביותר, משורר האורבאניות המזוהה כל כך עם אהובתו תל-אביב, עיר "ג'ונגל בטון וחשמל וברזל".
בין בתי העיר (גם אלו שהיו ואינם), וב"רחובות ברזל ריקים וארוכים" נפרוש את פרשת חייו שסערה עליו, ונגלה אל מי נישאו תשוקותיו. נאזין לשירתו, צלילי הפזמונים ושירי העת והעיתון בטור השביעי בין מתחם ביאליק לרחוב דיזנגוף.
 

סיפורי חוף וההעפלה
בין כיכר אתרים לרחוב אלנבי


חלומות גדולים על ריביירה יהודית נולדו בתקופת המנדט בחוף תל-אביב בין שפת המים לבתי הקפה. מה לגן העדן ולשפת הים? כיצד רחצו בחוף הים ומה עשו פרוצות שם? מי היה הפייטן הראשון של תל-אביב שעמד עם רגליו במים בסוף אלנבי? מדוע קיבל דיזנגוף דו"ח משטרתי? ואיפה ישב הגיס החמישי בעיר? כיצד בילו והתלבשו הבורגנים בטיילת ובחוף? מה הקשר בין גינה עירונית לבליץ על לונדון ולהעפלה לחופי הארץ?

 

"שלום לך תל-אביב, שילכו בנייך להתיישבות" (ד' בן-גוריון?)
בעקבות הפועלים ותנועת העבודה בשדרות בן-גוריון


כך נפרד בן-גוריון ברדתו לשדה בוקר בשנת 1953. על רקע המתח בין העיר לכפר בהיסטוריה הציונית נספר על הפועלים, (אבל לא רק...) בשדרות החוצות את העיר.
נפתח בסיפור רצח ארלוזורוב המנהיג שצפו לו גדולות, נספר על שכונת מחלול של הפועלים העניים ופליטי יפו, ונמשיך אל בית בן-גוריון בשכונת הפועלים א', ונספר על יחסו המורכב לעיר תל-אביב בה קבע את ביתו.
נמשיך אל קיבוץ בלב העיר במעונות העובדים ומולם נספר על חנה צ'יזיק אשת תנועת הפועלים המופלאה ומלאת החזון ועל מפעל חייה. נשחזר את ימי גן הדסה ובריכת השחייה (בה התחרו שחו גם אנשי 'הפועל') וגן החיות בשדרה. נסיים בין ימין ושמאל, בהיסטוריה של הכיכר בה נרצח ראש הממשלה יצחק רבין.


ניתן לשלב ביקור בבית בן-גוריון (ללא תשלום).
 

סיורים בצפון תל-אביב
 
בעקבות הגמל המעופף
חצי האי הירקוני בשנות השלושים

 
בחצי האי בו נפגשים הים והירקון, שהיה פעם נהר, התגשם בשנות השלושים החזון של תל-אביב כעיר קוסמופוליטית.
כיצד קם בשישה שבועות אצטדיון לאולימפיאדה היהודית? איך פרש הגמל כנפיים ביריד מהגדולים בעולם? ממי פחדו נגני התזמורת, מהטובות בעולם? מה חיפשו ארבעה אנשים שהלכו על החוף בעוד איש אחד צלל במים? כיצד מזח עץ הפך ל"נמל גדול"? מה צריך לדעת כדי להיות סוור? האם נפתרה תעלומת כ"ד יורדי הסירה?
בסיור נשחזר את הימים גדולים של חצי האי הירקוני המתעורר שוב לחיים.
 
ניתן להתחיל את הסיור בגן הבנים בו מונצחים חללי תל-אביב - יפו במלחמות ישראל, או בכיכר אתרים.
 

 
תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
בניית אתרים
דף הבית טלפון פייסבוק